Seime bus pristatyta paroda tremtinės D. Grinkevičiūtės 90-osioms gimimo metinėms paminėti

Parašė Visuomeninis judėjimas "ŠILALIŠKIAI" on gruodžio - 5 - 2017 with 0 Komentarų

Gruodžio 7 d., ketvirtadienį, 14 val. Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje (Seimo I rūmai) vyks parodos, skirtos tremtinės, gydytojos, rašytojos Dalios Grinkevičiūtės 90-osioms gimimo metinėms paminėti, pristatymas.

Parodą atvers Seimo Laisvės kovų komisijos pirmininkas Juozas Olekas, kalbės Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, Lietuvos jūros tremtinių brolijos Lapteviečiai vadovas Jonas Markauskas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos, Šilalės rajono savivaldybės tarybos narė Loreta Kalnikaitė.

2017 metais minimos iškilios asmenybės D. Grinkevičiūtės 90-osios gimimo ir 30-osios mirties metinės. Šilalės rajono savivaldybė ir Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus, bendradarbiaudami su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejumi, parengė parodą, skirtą jos atminimui. Ekspozicija parengta lietuvių ir anglų kalbomis. Parodos stenduose – D. Grinkevičiūtės biografija, šeimos fotografijos iš Nepriklausomos Lietuvos laikotarpio, dokumentai iš baudžiamosios ir tremties bylų, išlikę autentiški atsiminimų rankraščiai, atminimo įamžinimo akimirkos, taip pat eksponuojami asmeniniai D. Grinkevičiūtės daiktai, dokumentai, į užsienio kalbas išverstos jos atsiminimų knygos.

1941 m. birželio 14-ąją Grinkevičių šeima buvo ištremta. Tėvas, atskirtas nuo šeimos, lageryje mirė badu. Keturiolikmetė D. Grinkevičiūtė su motina ir broliu atsidūrė Altajaus krašte, po metų jie buvo ištremti į Jakutiją. 1949 m. Daliai su sergančia motina pavyko pabėgti ir grįžti į Lietuvą, bet po metų ji buvo susekta, suimta ir už pabėgimą iš tremties nuteista trejiems metams, kalinta Suchobezvodnojės (Unžlago) lageryje Gorkio srityje, vėliau grąžinta į tremtį Jakutijoje. 1954 m. iš tremties paleista be teisės grįžti į Lietuvą. Gyvenimas amžino įšalo žemėje sudėtas į prisiminimų knygas.

„Aš neturėjau ramybės visą tą laiką. Mirusieji šaukėsi, kad aš papasakočiau apie jų kančias ir beprasmę mirtį… O dabar, kai jau parašiau, kai kiti skaito, užjaučia, jaudinasi, kai kiti perėmė mano skausmą, aš pasidariau laisva, rami, net laiminga“, – rašė D. Grinkevičiūtė.

Paroda bus eksponuojama iki gruodžio 29 d. Ją apžiūrėti galima penktadieniais atvirų durų valandų metu nuo 11 iki 15 val.

 

 

Parengė
Komisijų sekretoriato patarėja
Danguolė Stonytė
Tel. (8 5) 239 6561, el. p.
danguole.stonyte@lrs.lt

 

Informacijos ir komunikacijos departamento
Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė
Laima Šandarienė
Tel. (8 5) 239 6206, el. p. laima.sandariene@lrs.lt*