Pristatyta knyga „Šilalės rajono piliakalniai“

Parašė Visuomeninis judėjimas "ŠILALIŠKIAI" on gruodžio - 11 - 2017 with 0 Komentarų

Gruodžio 7 d. Lietuvos nacionaliniame muziejuje vyko Zenono Baubonio, Jurgitos Viršilienės, Gintauto Zabielos knygos „Šilalės rajono piliakalniai“ pristatymas.

2017-uosius – Piliakalnių metus – Šilalės rajonas palydėjo ir jubiliejinius 2018-uosius – Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės paskelbimo šimtmečio – metus pasitinka visiems primindamas, kokia turtinga ir įdomi yra Šilalės krašto žemė. Lietuvos nacionaliniame muziejuje knygos autoriai subūrė gausų būrį šilališkių ir Lietuvos paveldui neabejingų žmonių. Renginį sveikinimo žodžiu pradėjo knygos bendraautorė Šilalės rajono savivaldybės paveldosaugininkė Jurgita Viršilienė. Už prisidėjimą prieš šios knygos įgyvendinimo padėkojo visiems prisidėjusiems prie knygos rengimo darbų. Už finansinę paramą dėkota Šilalės rajono savivaldybei, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutui.

Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas sakė, kad tai istorinė diena. Meras džiaugėsi, jog šiais Piliakalnių metais pristatyta Šilalės rajono piliakalnių knyga turės didžiulę vertę tiek Šilalės krašto, tiek visos Lietuvos gyventojams. Baigdamas kalbą, J. Gudauskas susirinkusiems kraštiečiams linkėjo širdyje išlikti šilališkiais ir niekuomet nepamiršti savo šaknų.

Knygos bendraautorius doc. dr. G. Zabiela, prisimindamas visos Lietuvos piliakalnių istoriją ir trumpai pristatydamas tik ką išleistą kūrinį, pažymėjo, kad ši knyga – svarus indėlis Lietuvos šimtmečiui. Bendraautorius VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ direktorius Z. Baubonis pristatymo metu sakė: „Matydamas, kiek daug pastangų Šilalės gyventojai skiria jau ne vieną dešimtmetį Šilalės krašto piliakalnių saugojimui, aš gailiuosi, kad negimiau Šilalėje. Praktiškai Šilalė tapo piliakalnių sostinė“. Jam antrino ir knygos pristatyme dalyvavusi Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė teigdama: „Jei jau yra mažosios ir didžiosios Lietuvos kultūros sostinės, tai Šilalė vienareikšmiškai tampa piliakalnių sostine“.

Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus, sakydamas savo sveikinimo kalbą, pažymėjo, kad ši diena ypač svarbi Šilalės gyventojams: „Ne tik man, bet ir visiems susirinkusiems malonu girdėti tiek gražių žodžių apie Šilalės kraštą. Ačiū autoriams už šį nuostabų leidinį, tikiu, kad jis taps keliautojų žinynu, padėsiančiu atrasti Šilalės piliakalnius ir mūsų kraštą. Nepilnai prieš 4 dešimtmečius viename leidinyje buvo publikuotas straipsnis „Kuo aš kaltas, kad gimiau Šilalėje“, tačiau šiandien vienas bendraautorių pasakė „gailiuosi, jog negimiau Šilalėje“, o tai parodo, kad visą šį laiką su visų šilališkių pagalba, mes judėjome tinkame linkme, pakeitėm ne tik kraštą, bet ir nuomonę apie jį“. Direktoriaus pavaduotoja Vera Macienė gražių žodžių negailėjo ne tik knygos autoriams, bet ir Bilionių kaimo bendruomenei, kurie prisidėjo prie Bilionių piliakalnio archeologinių tyrimų darbų. Kaip teigė pavaduotoja: „Tai žmonės, kuriems ne tas pats, kas dedasi aplink juos, jie padeda atrasti mūsų kraštui reikšmingus atradimus“.

Knygos pristatymo metu sveikinimo kalbas taip pat sakė Klaipėdos universiteto Baltijos  regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorė Silva Pocytė, Žemaičių kultūros draugijos Šilalės skyriaus atstovai. Renginio metu padavimus apie Bilionių ir Medvėgalio piliakalnius žemaitiškai papasakojo bilioniškiai Virginija Geštautienė ir Zenonas Levickis, konkurso „Žodis žodį veja“ nugalėtojai.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Kultūros politikos departamento Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Romanas Senapėdis ne tik padėkojo knygos autoriams už tai, kaip jie nuoširdžiai pristatė Šilalės kraštą ir juose esančius piliakalnius, bet ir įteikė piliakalnių metams skirtus medalius.

Renginio metu istorines-karines dainas atliko Evaldo Vyčino vadovaujamas folkloro ansamblis „Visi“.*