Jau trečius metus vykdomi Medvėgalio archeologiniai komplekso tyrimai

Parašė Visuomeninis judėjimas "ŠILALIŠKIAI" on birželio - 20 - 2018 with 0 Komentarų

2016 m. kovo 17 d. Šilalės rajono savivaldybė ir Klaipėdos universitetas (toliau – KU) pasirašė bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią Medvėgalis, kaip didžiulis beveik netyrinėtas archeologinis paminklų kompleksas, pasirinktas kaip bendrų archeologinių praktikų vieta. Tyrinėjimuose, kurių tikslas supažindinti jaunimą su šiuolaikiniais archeologiniais tyrimais, duomenų apie komplekso raidą surinkimas ir komplekso sudėtinių dalių ir jų užimamų teritorijų identifikavimas, dalyvauja KU studentai ir Šilalės rajono mokiniai.

 

Pirmieji tyrinėjimai pradėti vykdyti 2016 m. birželio 27 d. – liepos 9 d. Tuomet buvo žvalgomos šio išskirtinio archeologinio komplekso atskiros sudėtinės dalys, tiriama paslaptingoji Medvėgalio kūlgrinda, aiškinamasi aukščiausio Žemaitijos kalno praeitis. Tyrimų metu identifikuota Medvėgalio kūlgrindos vieta (tai, kas ja buvo laikoma) bei nustatyta, kad Medvėgalio kalnas taip pat yra piliakalnis. Naudojant kalamąjį zondą ir magnetometrą Pilies kalne atlikti žvalgymai leido nustatyti sudėtingą šios pilies raidą ir parinkti vietą kitų metų tyrimams. Šiuos duomenis patvirtino prof. dr. Harry Jol iš Wisconsin-Eau Claire universiteto (JAV) atlikti piliakalnio aikštelės žvalgymai georadaru.

2017 m. birželio 19 – 30 d. buvo vykdomi tolesni Medvėgalio archeologinio komplekso archeologiniai tyrimai, koncentruojantis į jo centro – piliakalnio pažinimą. Kasinėjimai buvo atliekami komplekso centrinėje dalyje – piliakalnio aikštelėje. Dviejų savaičių trukmės ekspedicijoje dalyvavo KU studentai bei Laukuvos Norberto Vėliaus ir Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijų mokiniai. Ekspedicijos vadovas KU BRIAI vyresnysis mokslo darbuotojas Istorijos ir archeologijos katedros doc. dr. Gintautas Zabiela.

Tyrimai tęsiami ir šiemet. Dar praėjusių metų spalio 28 d. ir šių metų pavasarį Metalo ieškiklių naudotojų klubas MINK, vadovaujamas doc. dr. G. Zabielos, atliko piliakalnio žvalgymo darbus, kurių metu rasta kapinynams būdingų radinių. Todėl ir šiemet, birželio 18-29 dienomis, siekiant įsitikinti kapų buvimo faktu ir jų išlikimo laipsiu, bus žvalgomos tos pačios vietos, atliekami archeologiniai tyrimai.

Visi, norintys iš arčiau susipažinti su Medvėgalyje vykdomais tyrimais, laukiami darbo dienomis nuo 10 iki 18 val. (pietų pertrauka 14–15 val.).*