Šilalėje paminėta Europos diena

Parašė Visuomeninis judėjimas "ŠILALIŠKIAI" on gegužės - 12 - 2015 with 0 Komentarų

Gegužės 7 dieną Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka surengė Europos dienos šventę, skirtą Europos vystomojo bendradarbiavimo metams. Aštuntąjį kartą Šilalėje organizuojamoje šventėje atidengtas pirmasis mūsų rajone knygų inkilėlis, veikė tradicinis „Eurokioskas“, o renginį vainikavo šilališkės Bertos Tilmantaitės fotografijų parodos „Vandenyno žmonės“ atidarymas.

Ketvirtadienio ryte Dariaus ir Girėno skvere (miesto parkelyje) šventiškai atidarytas pirmasis Šilalėje knygų inkilėlis. Tokios bibliotekėlės, dar vadinamos knygų lesyklėlėmis, koplytėlėmis ar mažaisiais knygų namais, Lietuvoje nėra naujovė, tačiau nei Šilalėje, nei kaimyniniuose rajonuose tokių namukų nebuvo įrengta. Tai yra išties unikalu, kadangi bibliotekėlės veikia visą parą, nėra atostogų, grąžinimo terminų ar skaitytojų pažymėjimų. Paskutiniais duomenimis, dabar mažųjų bibliotekų pasaulyje yra apie 15 tūkstančių (Lietuvoje –10).

„Šilališkiai dabar gali ateiti ir nemokamai pasiimti skaityti knygą ir, jei patinka, visiškai nebūtina jos grąžinti. Kad knygų namukas nebūtų tuščias, atneškite jau perskaitytas knygas, laikraščius, žurnalus. Patikėkite, kokie bus laimingi radę šiuos leidinius kiti skaitytojai“, – sakė Europos dienos organizatorė, Šilalės viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Rima Norvilienė.

Netrukus rajone išdygs dar du tokie pat knygų namukai – prie Šilalės miesto tvenkinio ir stovyklavietėje prie Paršežerio ežero.

Šilalės viešoji biblioteka nuolat atnaujins bibliotekėlės fondą naujausia literatūra apie Europos Sąjungą (ES), grožinėmis knygomis, laikraščiais, žurnalais ir pan. Skaitytojai taip pat kviečiami papildyti knygų inkilėlį savo atneštais leidiniais ir taip padėti užtikrinti šios idėjos tęstinumą.

Knygų inkilėlio atidarymo ceremonijoje dalyvavo meras Jonas Gudauskas, mero pavaduotojas Valdemaras Jasevičius, Administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Rasa Kuzminskaitė ir jos pavaduotoja kultūrai Jovita Voverienė, Šilalės miesto seniūnas Alfonsas Paulikas, Savivaldybės kalbininkė Aldona Špečkauskienė, Šilalės viešosios bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė ir bibliotekos darbuotojai, Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos Europos klubo nariai (vadovė Dalia Kubaitienė). Dėdami pirmąsias knygas, sveikintojai linkėjo, kad šis knygų namukas pritrauktų tik draugiškus, skaityti mėgstančius ir smalsius žmones.

Vidurdienį  prie bibliotekos tradiciškai veikė „Eurokioskas“, kuriame buvo galima gauti naujausios informacinės literatūros apie ES. Praeiviams taip pat buvo dalijami balionai, ES vėliavėlės. „Eurokioske“ dirbo gimnazijos Europos klubo nariai.

Vakare bibliotekoje atidaryta Šilalėje gimusios ir augusios fotografės, žurnalistės ir keliautojos Bertos Tilmantaitės debiutinė fotografijų paroda „Vandenyno žmonės“.

B. Tilmantaitė, baigusi žurnalistikos ir medijų studijas Vilniaus universitete, Danijoje ir Kinijoje, ėmė keliauti po pasaulį ir rengti fotopasakojimus iš Sibiro, Irano, Afganistano, Indijos, Malaizijos ir kitų šalių. Ji tapo pirmąja Lietuvos fotografe, kurios nuotraukos buvo publikuotos prestižiniame žurnale „National Geographic“. Šiais metais Berta laimėjo „Sony“ pasaulinių fotografijos apdovanojimų konkursą. Šiuo metu po Argentiną keliaujanti fotografė dirba laisvai samdoma reportere. Ji rašo įvairiems pasaulio žurnalams, kuria televizijoms skirtingose šalyse. Beje, Berta yra viena iš kelionių knygos „Azija be sienų“ bendraautorių.

Paprastai personalinių parodų nerengianti kraštietė sutiko išskirtinai Šilalės viešajai bibliotekai padovanoti 10 savo autorinių darbų iš ciklo „Vandenyno žmonės“. Be jokių įkalbinėjimų ji netgi sutiko fotografijas parduoti, o už surinktas lėšas nupirkti bibliotekai naujų knygų. Ir tai nėra vienintelis jos altruistiškas poelgis. Šilališkė šiuo metu internetu parduoda savo fotografijas, kuriose įamžinti Himalajų kalnų vaizdai. Surinktas lėšas Berta skirs nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo Nepalo žmonėms.

Fotografijų cikle „Vandenyno žmonės“ pasakojama apie nykstančią etninę grupę – jūros klajoklius arba tiesiog valčių gyventojus, kurie klaidžioja po tropinius vandenis arba apsistoja mažuose nameliuose, įtvirtintuose ant koralo rifų ar salose. Vandenynas jiems yra namai, žaidimų aikštelė vaikams ir pagrindinis maisto bei pajamų šaltinis. Dauguma šių jūros klajoklių nežino savo amžiaus, turi tik asmenvardį ir nemoka nei skaityti, nei rašyti. Daugelis jų neturi jokių asmens dokumentų ir nežino, kur yra gimę. Taip pat jie nėra išsilavinę ir neturi beveik jokios darbo patirties, išskyrus žvejybą.

Siekiant plačiau supažindinti šilališkius su jūros klajoklių gyvenimu, jiems parodytas B. Tilmantaitės Kinijos televizijai sukurtas dokumentinis filmukas. Daugiau apie pačią parodą papasakojo iš Lotynų Amerikos savo sveikinimą atsiuntusi Berta.

Nors ir labai norėjo, Bertos tą vakarą nebuvo, tačiau buvo jos mama Loreta, giminaičiai, buvę mokytojai, klasės draugai, kaimynai, jos kolegos fotografai iš Šilalės ir Tauragės, fotografija besidomintieji ir kiti garbūs svečiai. Tarp jų buvo ir meras Jonas Gudauskas bei vicemeras Valdemaras Jasevičius, kurie džiaugėsi Bertos pasiekimais ir dėkojo už Šilalės krašto garsinimą Lietuvoje ir pasaulyje.

Paroda apie jūros klajoklius „Vandenyno žmonės“ vėliau keliaus po bibliotekos filialus miesteliuose ir kaimuose.

Šilalės viešoji biblioteka dėkoja Šilalės rajono savivaldybės vadovams, Šilalės miesto seniūnui ir seniūnijos darbuotojams, Jaunimo Europos komandos nariui Modestui Gudauskui, fotografams Aurelijai ir Dariui Bacevičiams, Tauragės fotogalerijos vedėjui ir klubo „Fotojūra“ vadovui Romualdui Vaitkui.

Lėšos Europos dienai surengti gautos iš Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje.

Rima Norvilienė, Šilalės viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja, autorės,Aurelijos Bacevičienės ir Romualdo Vaitkaus nuotr.*